Ваш кошик пустий

Корисна інформація
Попередня Наступна

Створення корпоративної та нагородної ат…

Атрибутика – досить широкий спектр виробів, із декількома різними способами їх застосування,...

детальніше

Професійне виготовлення медалей

Медаль – річ не звичайна. Її вручають особливим людям, за особливі, високі...

детальніше

Про золото

Золото - це рідкісний благородний метал жовтого кольору, елемент побічної підгрупи першої...

детальніше

Переробка дорогоцінних металів

Від давніх-давен ювелірні вироби належали до когорти магічних оберегів, які мали здатність...

детальніше

Оподаткування операцій із золотом

Операції з банківським золотом на території Україні, як і більшість операцій з...

детальніше
ТОПАЗ: Статті Про золото

Про золото

Золото - це рідкісний благородний метал жовтого кольору, елемент побічної підгрупи першої групи, шостого періоду періодичної системи хімічних елементів Д. І. Менделєєва, з атомним номером 79. Позначається символом Au (лат. Aurum). Золото хімічно інертний метал (це означає, що воно не вступає у реакції з іншими речовинами). Цим пояснюється те, що золото не іржавіє і не викликає подразнення шкіри. Чисте золото - м'який метал жовтого кольору. Червонуватий відтінок деяким виробам із золота, наприклад, монетам, додають домішки інших металів, зокрема міді. У тонких плівках золото просвічується зеленим. Золото характеризується високою теплопровідністю та низьким електричним опором.

Фізичні властивості
Густина золота (при 20°С) 19320 кг/м?; tпл = 1046,5°С; теплопровідність (при 0°С) 311,48 Вт/(м·К), питома теплоємність (при 0°С і тиску 1 атм) 132,3 Дж/(кг·К); питомий опір (при 0°С) 2,065·10-8 Ом·см, електропровідність по відношенню до міді (при 0°С) 75,0%; коефіцієнт лінійного розширення (0-100°С) 14,6·10-6 К-1; для випаленого золота межа міцності при розтягненні 100—140 МПа; твердість за Брінеллем 18,9·10 МПа. 3олото має найвищі в порівнянні з усіма іншими металами пластичність і ковкість. Воно легко розплющується на найтонші листочки — сусальне золото. Так, 1 г золота можна розплющити в лист площею 1 м2. Золото легко полірується.

Звідки з’явилося слово “Gold”?
Слово “Gold” (“золото” англ.) З’явилося з індоєвропейського кореня “жовтий”, що характеризує найбільш помітну ознаку цього металу. Цей факт знаходить своє відображення у тому, що вимова слова “Gold” на різних мовах схожа. Наприклад, “Gold” (по-німецьки), “Guld” (по-датськи), “Gulden” (по-голландськи), “Gull” (по-норвежськи).

Виробництво і видобуток золота
З чистих благородних металів ювелірні вироби, як правило, не виготовляються. Для надання їм необхідних механічних властивостей (твердості, стійкості до зношування) і кольору в них вводять добавки кольорових металів, отримуючи сплави. Наприклад, біле золото – це сплав золота з платиною, паладієм або нікелем, які надають йому білого кольору. Вміст дорогоцінного металу в сплаві визначає його пробу. У більшості країн прийнята метрична система позначення проби, за якою вона позначається числом частин благородного металу на тисячу вагових одиниць сплаву.

У США, Великобританії і Швейцарії прийнята система заснована на каратах, за якою 1000-я проба золота відповідає 24-м умовним одиницям.

1 каратна проба = 4 золотниковим пробам = 41,666 метричної проби;
1 золотникова проба = 10,4166 метричної проби.

Проба сплавів благородних металів, з яких дозволяється виготовляти ювелірні вироби, встановлюється законодавчим шляхом і гарантується державою, для чого вироби обов’язково проходять пробірний контроль і на них накладаються відбитки пробірних клейм, цифри яких визначають пробу. Для таврування виробу в різних країнах застосовуються пробірні клейма різноманітних форм і малюнків. У метричній системі найчастіше вживаються такі проби золота: 999, 958, 750, 585, 500 і 375. Чим вища проба, тим більше золота у сплаві.

Скільки золота у сплавах для ювелірних виробів?

  • 750-та проба містить близько 75% чистого золота;
  • 585-та проба містить 58,5% чистого золота – це оптимальна по характеристиках і найбільш поширена проба сплаву для ювелірних прикрас;
  • 500-а проба містить 50% чистого золота;
  • 375-та проба, з вмістом чистого золота 37,5% чистого золота – мінімально допустима проба для ювелірних виробів.
  • Сплави золота інших проб ювеліри використовують украй рідко і, як правило, лише за наполяганням замовників.

Скільки золота добувається щорічно?
У 2001 році виробництво золота склало 2,6 тис. тонн. Виробництво золота зростає з року в рік, але основне зростання припало на кінець 1970-х років. За весь час видобутку благородного металу з надр було вилучено близько 100 тис. тонн. Приблизно 75% всього золота, що перебуває в обігу, було видобуто до 1910 року.

Який обсяг займає тонна золота?
Маса золота традиційно вимірюється у тройських унціях (31,1 гр). Щільність золота складає 19,32 гр/см3, а обсяг тройської унції становить 1,61 см3. Таким чином тонна золота має об’єм приблизно 52 тис. см3, що дорівнює кубику із стороною всього 37 см.

Скільки важить злиток золота?
Існує велика кількість різних злитків. Більше 90% обороту злитків, які торгуються на міжбанківських ринках – це зливки стандарту “London good delivery”. В Україні, крім зливків стандарту London good delivery, виробляються також злитки золота вагою 1, 5, 10, 20, 50, 100, 250, 500 грамів. За кордоном виробляються злитки від 1 грама до 10 кг (від 1/31 до 400 тройських унцій). Найбільший у світі золотий злиток важить 200 кг.

Стандарти якості дорогоцінних металів, прийняті Лондонською асоціацією ринку дорогоцінних металів (LBMA) і Учасниками Лондонського ринку платини й паладію (LPPM), позначаються як стандарт London good delivery.

Скільки коштує видобуток унції золота?
Виробництво золота дуже ресурсозатратний процес, особливо у глибоких шахтах Південної Африки, де золото добувають на глибині понад 3 км і навіть були пропозиції про видобуток на глибині 4,5 км. Середні витрати складають 240 доларів за тройську унцію, але ця цифра дуже відносна і може істотно коливатися у залежності від якості рудника і типу видобутку.

У кого найбільше золота?
На даний час світові банківські резерви золота оцінюються у 32 тис. тонн (якщо сплавити все це золото воєдино, вийде куб зі стороною лише 12 м). Якщо взяти національні золоті резерви держав, то основна маса зосереджена у сховищах США (близько 8 тисяч тонн), потім йде Німеччина та МВФ. Найбільше сховище золота знаходиться у Федеральному Резервному банку в Нью-Йорку. Там знаходиться 25% світових запасів золота (540 тис. золотих злитків), це більше, ніж у Форт-Ноксі, але більша його частина належить урядам інших країн. Якщо сюди включити ювелірні вироби, то на перше місце виходить Індія. Серед приватних капіталів невідомо у кого найбільше золота, але є підстави вважати, що найбільшою кількістю володіє одна їх королівських сімей на Сході.

Джерело: uk.wikipedia.org

Контакти
вул. Личаківська, 110
Львів, Україна, 79014
ЛДСКБ «ТОПАЗ»
office@topaz.lviv.ua
тел/факс:(032) 275-62-33
Графік роботи
понеділок-п'ятниця: з 800 до 1700
субота, неділя: вихідний

Прийом замовлень, оформлених на сайті: цілодобово

Ліцензія
Ліцензія МФУ на право роздрібної, оптової торгівлі ювелірними виробами №691916 від 02.03.2011 та з обміну готівкових валютних цінностей №691939 від 01.04.2011
Розсилка